Doç. Dr. Fatma CEBECİ

Dr. Cebeci, 1986 Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulundan hemşire diploması, Eğitim Fakültesi’nden Öğretmenlik Sertifikası aldı. Aynı üniversitede 1996 yılında yüksek lisansını 2004 yılında doktorasını tamamladı.

Gazi Üniversitesi Hastanesinde Acil, Dahiliye, Enfeksiyon, Dermatoloji, Üroloji, Pediatri ve Plastik Cerrahi kliniklerinde 13 yıl hemşire ve sorumlu hemşire olarak görev yaptı.

1998 yılında Akdeniz Üniversitesinde göreve başladı. Antalya Sağlık Yüksekokulu, Akseki Sağlık Yüksekokulunun müfredat geliştirme çalışmalarına katıldı.

Dr. Cebeci, ABD Drexel University College of Nursing and Health Professions’ da ziyaretçi akademisyen (Visiting Scholar) olarak bulundu. Simülasyon Sertifikası (Certification in Simulation) eğitimine katılarak sertifika aldı. Simülasyon laboratuarında ayrıca yetişkin nurse practitioner eğitimi, akut bakım nurse practitioner eğitimi, standart hasta simülasyonu, afet-kitlesel olaylarda simülasyon eğitimlerine de katıldı. Çevrimiçi (Online) öğrenme, teknolojinin eğitim ve teorileri ile birleştirilmesi, kardiyovasküler hastalıklarda klinik uygulama ve önleyici tedbirleri arttırma seminerlerine katıldı. İntihali tanıma (Recognizing plagiarism) dersi ile Akut Bakım Nurse Practitioner (ACNP) programının yüksek lisans derslerine çevrimiçi (Online) olarak katıldı. Dr. Cebeci Drexel University College of Nursing and Health Professions Yükseklisans Programının Revizyonu, Hemşirelik Öğrencilerinin şimdiki durumu ve geleceği ile Liderlik Yenilenme Toplantılarına da katıldı.

Dr. Cebeci ziyaretçi akademisyen olarak bulunduğu altı aylık süreçte Hahnemann Universite Hastanesinin çeşitli (ameliyathane, acil, cerrahi travma yoğun bakım v.b) bölümlerinde gözlem yaptı. Yaşlı bakımında Türkiye ve ABD arasındaki farklılık ve benzerliklerin uluslararası perspektif ile analiz edilmesi” konulu onur öğrencisi projesinin yürütülmesine görüş ve danışmanlık ile hemşirelik haftasında Hahnemann Universite Hastanesi hemşirelerine “Türkiye’de hemşirelik” sunumu yaptı. Dr. Cebeci

  • Gazi Üniversite Hastanesinde hemşire ve sorumlu hemşire, (1985-1998)
  • Yüksekokul Kurulu ve Yüksekokul Yönetim Kurulu Üyelikleri, (2000-2001, 2004-2013)
  • Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanlığı, (2004-…)
  • ABD Drexel University College of Nursing and Health Professions ziyaretçi akademisyen,
  • Akdeniz Üniversitesi Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyelikleri, (2013-…)
  • Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekan Yardımcılığı, (2013-2016) görevlerinde bulunmuştur.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapan, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı’nda Lisans, Yükseklisans ve doktora derslerini yürütmekte olan Dr. Cebeci, Hemşirelikte Liderlik Derneği (HELİD) Kurucu üyesidir ve derneğin yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmektedir.

Çalışma Alanları: Cerrahi Hemşireliği, Kardiyak Cerrahi, Acil Hemşireliği, Taburculuk Planlaması, Organ Nakli ve Hasta Güvenliğidir.

İletişim Adresi: Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı, Kampüs, Antalya.

İletişim: fatmacebeci@gmail.com

Güncelleme: 29.11.2017